Światowi giganci, podobnie jak mniejsze firmy, zamieniają plastikowe opakowania na ekologiczne lub pochodzące z recyklingu. Taka sytuacja ma miejsce głównie ze względu na nacisk oddolny konsumentów, którzy próbują na markach wymusić odpowiedzialne społecznie zachowania. Mimo spowolnienia tego trendu przez pandemie czy sytuację polityczną, wdrożenie ekologicznych opakowań w działaniach firmy nie jest już wyłącznie opcją, ale staje się koniecznością.
Opakowanie ekologiczne to z definicji każde opakowanie, które może zostać poddane recyklingowi oraz wykonane są z materiałów przyjaznych dla środowiska. Do produkcji takiego opakowania wykorzystuje się rozwiązania, które nie mają negatywnego wpływu na zasoby naturalne i zużycie energii.
Ekologiczne pakowanie ma na celu:
- zmniejszenie ilości opakowań,
- promowanie pozytywnych dla środowiska rozwiązań,
- ograniczenie wydatków produkcyjnych i logistycznych,
- wyeliminowanie toksycznych substancji wykorzystywanych w produkcji opakowań,
- ułatwienie recyklingu.
Wybór ekologicznego opakowania to krok w kierunku redukcji odpadów z tworzyw sztucznych zasypujących nasza planetę. Jeśli nie podejmiemy odpowiedzialnych działań w tej kwestii, to zanieczyszczenie środowiska może zagrozić naszej bytności i jakości życia. Bądźmy zatem społecznie i ekologicznie świadomi, odważni w zmianie nawyków, przejdźmy z analiz do działań.
Producenci opakowań, firmy logistyczne i firmy z branży e-commerce mają do odegrania ogromną rolę we wprowadzaniu przyjaznych dla środowiska opakowań w swojej działalności. W pierwszym kroku mogą oprzeć się na naturalnych surowcach, zoptymalizować procesy produkcyjne pod kątem tzw. bilansu ekologicznego, po to by w kolejnych krokach używać do wytwarzania energii odnawialnej. Rozwiązań jest naprawdę wiele.
Rynek dysponuje szkoleniami jak przeprowadzić firmę czy organizację przez proces zmiany, w kierunku bycia (nie tylko bycia postrzeganym) bardziej EKO. Istnieją współczynniki definiujący jaki dana firma czy nawet dany produkt mają wpływ na np. ślad węglowy. Jeśli możemy zmierzyć poziom śladu węglowego, zużycia wody czy zanieczyszczenia powietrza na początku przeobrażenia danego przedsiębiorstwa, to można także zmierzyć po wdrożeniu zmian i ogłosić wyniki swoim Pracownikom i Klientom.
BANALNIE PROSTE, CZYLI...
..."Co można zrobić "od ręki":
- Zadbać o dobrze dobrane pod względem rozmiaru opakowanie. Zbyt duży karton będzie wpływał na koszt wysyłki produktów i zajmował cenną przestrzeń ładunkową pojazdów przewoźnika,
- Używać jeszcze raz tekturowego pudełka z przesyłek – zmieniać tylko dane przewozowe
- Do wypełnienia wolnych przestrzeni w paczce można użyć ekologicznych wypełniaczy np. ścinków z niszczarki, kawałków tektury czy gazet.
- Zakleić opakowanie papierową taśmą klejącą
- Powierzyć odbiór przesyłki kurierowi zamiast dostarczać ją samemu (no chyba, że użyjesz roweru lub pójdziesz spacerkiem)
- Współpracować wyłącznie z firmami przewozowymi, które wdrażają zrównoważone metody działalności i formy transportu o niskiej emisji dwutlenku węgla do atmosfery.
- Zrezygnować z papierowych formularzy.
- Zaakceptować powolność – przywiezienie towaru na już zazwyczaj oznacza więcej kursów samochodów dostawczych, czyli więcej spalin
- Zamawiając towar nawet dopłacić za papierową taśmę klejącą – plastikowa taśma jest po prostu tworzywem sztucznym, poza tym nawet tekturowe kartony zaklejone plastikową taśmą nie nadają się później do recyklingu i są przeznaczane do spalenia.
... Genialne
CO TO JEST OPAKOWANIA BIODEGRADOWALNE?
Materiał może zostać uznany za biodegradowalny, jeśli istnieje możliwość jego naturalnego rozkładu, najlepiej bez toksycznych pozostałości. Aby materiał mógł być naprawdę uznany za nadający się do kompostowania, powinien być w stanie rozłożyć się w kompoście domowym w ciągu 180 dni i w ciągu 90 dni w warunkach kompostowania komercyjnego. Opakowania biodegradowalne są zwykle z materiałów roślinnych, takich jak: kukurydza, trzcina cukrowa oraz bambus.
Ekologiczne opakowanie z recyklingu – doskonała alternatywa dla plastiku:
- Tektura falista
- Opakowania pergaminowe
- Zastępujące folie i folię bąbelkową opakowania ze skrobi kukurydzianej lub ziemniaczanej
- Zakleić opakowanie papierową taśmą klejącą
- Koperty biodegradowalne z podwójnym paskiem klejącym do ponownego użycia
Metoda Zero Waste sprawiła, że e-sklepy zaczęły maksymalnie korzystać z opakowań z drugiej ręki – od swych dostawców, lokalnych firm i klientów. Takie podejście nie wiąże się z dodatkowymi kosztami – wymaga tylko ZMIANY NAWYKU.
I wreszcie opakowania ekologiczne mają swoją estetykę – beżowe kartony, stemple, ciekawe papierowe taśmy, sznurek konopny, wypełniacze. Wszelkiego rodzaju marki są w ten sposób rozpoznawalne jako przyjazne przyrodzie lub nie.
ZMIANY LEGISLACYJNE
Produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych mają negatywny wpływ na środowisko. Ich ilość w środowisku to aż 70% wszystkich odpadów morskich w UE. Aby zmierzyć się z tym problemem w 2019 r wprowadzono dyrektywę SUP (single use plastic) w sprawie podjęcia kroków zmierzających do zminimalizowania wpływu tworzyw sztucznych na środowisko, w szczególności środowisko wodne i zdrowie człowieka. Dyrektywa wprowadza zakazy, ograniczenia i obowiązki odnośnie produktów wykonanych z plastiku.
Nowe regulację wspierają gospodarkę o obiegu zamkniętym, zapobiegającą powstawaniu odpadów. Dyrektywa powinna być wdrożona do prawa krajowego w postaci krajowego aktu prawnego wskazującego organy kontroli, opłaty, kary i obowiązki administracyjne. Niestety do dziś proekologiczne normy nie zostały w naszym kraju wdrożone, ustawa oczekuje na procedowanie w Sejmie i w Senacie.
Dyrektywa zakazuje stosowania jednorazowych produktów tj. sztućce, słomki, talerze, pojemniki na żywność itp. Na producentów narzuca obowiązek odpowiedniego oznakowania i upowszechniania wiedzy dotyczącej ilości plastiku w produkcie, np. oznakowanie EU Ecolabel oznacza np. że 100% oleju palmowego w danych produkcie pochodzi z obszarów zrównoważonej produkcji
Towary, które w swoim składzie i w opakowaniu zawierają tworzywa sztuczne (w tym mikroplasti i mikrowłókna), przyczyniający się do zanieczyszczeń mórz i oceanów - musi mieć oznakowania „Produkt zawiera plastik” charakterystycznie czerwono- niebieskie z toaletą i z żółwiem.
Zanieczyszczający środowisko lub ograniczający świadomy wybór podmiot będzie płacił wysokie kary. Chociażby kara za wprowadzenie do obiegu produktów objętych zakazem wynosić będzie od 10.000 do 500.000zł, a za złe oznakowanie – do 100.000zł. Zgodnie z Dyrektywą UE przedsiębiorstwa będą ponosić dodatkowe koszty edukacji rynku w zakresie ekologii, będą w pełni odpowiedzialne za sprzątanie i usunięcie zanieczyszczeń środowiskowych po produkcji.
Opublikowano 1 października 2022