Czerwona koniczyna

Koniczynę znamy jako roślinę pastewną, porastającą łąki i uprawianą na polach. Rośnie praktycznie wszędzie. Prozdrowotną i pielęgnacyjną moc czerwonej koniczyny odkryto na przełomie XV i XVI wieku, kiedy to botanicy rozwodzili się nad wspaniałymi rezultatami, jakie przynosi korzystanie z tej rośliny w kuchni. Potem odkryto także jej wszechstronne działanie w codziennej pielęgnacji kosmetycznej.

Ziele koniczyny jest bogate w aminokwasy, przeciwutleniacze, białka i sole mineralne w formie łatwo przyswajalnej dla człowieka. Dodatkowo zawiera wiele niezbędnych witamin: A, B, C, E, P i mikroelementów takich jak, potas, wapń, magnez, selen, miedź, chrom, cynk oraz żelazo.

Stosowany w medycynie działa uspokajająco, przeciwskurczowo, pobudza trawienie i zaostrza apetyt. Dzięki zawartości izoflawonoidów o silnych właściwościach estrogenopodobnych jest niezwykle pomocna w łagodzeniu objawów menopauzy. Kosmetyki zawierające ekstrakt z czerwonej koniczyny stosowane na skórę twarzy pomagają z problemami takimi jak trądzik czy łuszczyca. Wykazano również jej właściwości tonizujące. Działa nawilżająco, wygładzająco oraz oczyszczająco. Likwiduje zaczerwienienia i przebarwienia. Działa też antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie. Dzięki dużej zawartości flawonoidów i antocyjanów niweluje zmiany skórne wywołane zaburzeniami pracy hormonów.

Zawarte w koniczynie izoflawonoidy spowalniają objawy starzenia się skóry, jak również zmniejszają jej stany zapalne. W związku z tym są świetnym składnikiem w kosmetykach przeciwstarzeniowych. Dodatkowo działają przeciwobrzękowo, antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo.

Wykorzystanie ekstraktu z koniczyny czerwonej w kosmetykach poleca się także w produktach do cer trądzikowych, ponieważ zmniejsza łojotok, działa przeciwzapalnie i zmniejsza nadmierne wydzielanie serbum. Świetnie sprawdza się w pielęgnacji cer naczyniowych, gdyż wzmacnia naczynka krwionośne. Kwiat koniczyny wykazuje też właściwości wygładzające. Jak dowodzą badania, ekstrakt z koniczyny łagodzi objawy łysienia androgenowego. Stosowanie naparów z koniczyny do przemywania skóry działa przeciwzapalnie oraz łagodzi zmiany skórne

Tekst: Inga Załucka dla EcoAllDay

Inga Załucka
Inga Załucka
Lasy państwowe
Najnowsze artykuły
Dzień Buraka
24 Lis
Dzień Buraka
Czy wiecie, że buraki doczekały się swojego święta? 24 listopada świętujemy Dzień Buraka. Z tego niepozornego warzywa można przygotować wiele niesamowitych dań.
czytaj dalej...
Dzień Drzewa
10 Paź
Dzień Drzewa
10 października świętujemy w Polsce od 20 lat Dzień Drzewa. Prosta idea sadzenia i ochrony drzew rozpowszechniła się w naszym kraju i przyniosła wymierne korzyści dla przyrody.
czytaj dalej...
Prosty sposób na poprawe zdrowia miedź
4 Paź
Prosty sposób na poprawe zdrowia miedź
Miedziana butelka na wodę to świetny sposób na poprawę odporności oraz zmniejszenie śladu węglowego. Woda pitna z miedzianej butelki ma zdecydowanie wiele zalet zdrowotnych. Jest to lepsze trawienie, gojenie się ran i poprawa zdrowia tarczycy.
czytaj dalej...

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby jako pierwszy otrzymywać informacje o promocjach i nowościach.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.