Dzień Buraka

Czy wiecie, że buraki doczekały się swojego święta? 24 listopada świętujemy Dzień Buraka. Z tego niepozornego warzywa można przygotować wiele niesamowitych dań.

Poniżej kilka cennych informacji o tym wspaniałym warzywie.

Burak to źródło witamin i minerałów. Buraki zawierają mnóstwo cennych dla zdrowia wartości odżywczych. Są bogatym źródłem witaminy C, której zawierają niemalże tyle samo co sok z cytryny. Znajdziemy w nich ponadto witaminę A i E, a także witaminy z grupy B:, B1, B2, PP i B9, czyli kwas foliowy. Stanowią również źródło składników mineralnych, takich jak magnez, potas, żelazo, fosfor, miedź i cynk. Ich intensywnej barwy miąższ to skarbnica błonnika pokarmowego, który reguluje pracę przewodu pokarmowego.

Ceniony jest głównie ze względu na swoje zdrowotne właściwości, np. obniża ciśnienie i wzmacnia organizm przy przeziębieniu. To warzywo powinno często gościć na naszych stołach szczególnie w okresie jesienno-zimowym, by zapobiegać chorobom sezonowym. Dzięki witaminie C i zawartości antyoksydantów buraki zwiększają naturalną odporność organizmu na choroby i łagodzą ich przebieg. Sok z buraka ma także działanie wykrztuśne i pomaga zwalczać stan zapalny gardła. Natomiast zakwas z buraków stanowi źródło bakterii pro-biotycznych.

Buraki swoje prozdrowotne właściwości zawdzięczają obecności antocyjanów oraz flawonoidów (betaina i cholina). Są to barwniki o działaniu antyoksydacyjnym, którym buraki zawdzięczają nie tylko piękny czerwony kolor, lecz także swoje przeciwnowotworowe właściwości. Czerwone pigmenty chronią nasz organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, zapobiegając w ten sposób rozwojowi zmian nowotworowych i spowalniając proces starzenia się komórek. Buraki wspomagają także rekonwalescencję po chemioterapii i chronią przed niedokrwistością. Dostarczają bowiem kwas foliowy, a ponadto dobrze przyswajalne żelazo i witaminę C, której obecność wspomaga jego wchłanianie.

Taka skarbnica składników odżywczych nie może zostać pominięta w naszym codziennym jadłospisie. Burak ma niski indeks glikemiczny.

Magdalena Toborowicz
Magdalena Toborowicz
Założycielka EcoAllDay, wierząca w zmianę ekolożka.
Dzień Wegetarian
Najnowsze artykuły
Dlaczego warto używać peelingów do skóry głowy?
31 Mar
Dlaczego warto używać peelingów do skóry głowy?
Jeżeli chociaż trochę interesujesz się świadomą pielęgnacją włosów, to na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważne jest regularne wykonywanie peelingu. Niestety, nawet najlepiej dopasowany szampon, czy rewelacyjna odżywka, nie zapewnią Twoim kosmykom pełni zdrowia i fantastycznego wyglądu. Regularne złuszczanie martwego naskórka to podstawa, z której nie należy, a nawet — nie wolno rezygnować!
czytaj dalej...
Czy warto korzystać z jednorazowych pieluszek bambusowych?
27 Mar
Czy warto korzystać z jednorazowych pieluszek bambusowych?
Jesteś młodą mamą? A może dopiero czekasz na swojego potomka i kompletujesz dla niego wszystkie, niezbędne produkty oraz akcesoria? Bez względu na odpowiedź, powinnaś zainteresować się tematem pieluszek bambusowych.
czytaj dalej...
Czarne wilki w Polsce
24 Mar
Czarne wilki w Polsce
Szary wilk (canis lupus) to jeden z niezwykle popularnych gatunków drapieżnych ssaków z rodziny psowatych. Najczęściej spotykany w lasach, ale i na terenach równin i bagien. Jeszcze kilkanaście lat temu ten gatunek występował na naszych terenach bardzo powszechnie. Teraz szacuje się, że jest około 3,5 tys. drapieżników. Ujrzenie ich na własne oczy bywa bardzo trudne, szczególnie że tym zwierzętom najbliższe jest życie w ukryciu i z daleka od ludzi.
czytaj dalej...

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby jako pierwszy otrzymywać informacje o promocjach i nowościach.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.