Jak wegetarianizm pomaga światu?
Weganizm to nie tylko dieta i kuchni. To także filozofia i styl życia eliminujące wyzysk i prześladowanie zwierząt. Dlatego decydując się na zakup produktów spożywczych, ubrań czy kosmetyków, weganie i weganki muszą mieć pewność, że przy ich produkcji nie ucierpiało żadne zwierzę. Nie noszą futer, ubrań ze skóry, wełny czy jedwabiu, nie używają kosmetyków ani leków testowanych na zwierzętach. Unikają też i piętnują wszelkie formy rozrywek, które przyczyniają się do krzywdzenia zwierząt. Protestują przeciwko istnieniu cyrków i ogrodów zoologicznych oraz zwalczają myślistwo i wędkowanie.
Wegetarianizm jest to sposób żywienia oparty na produktach roślinnych z jednoczesnym wyeliminowaniem mięsa i znacznym ograniczeniem innych produktów pochodzenia zwierzęcego.
Kapka historii
Już grecki uczony Pitagoras w V wieku p.n.e. promował bezmięsny styl życia. Jednakże do stworzenia pojęcia weganizmu przyczynił się głównie wykładowca Niemieckiego Stowarzyszenia Wegetarian, Bruno Wolff.
W 1944 roku w Wielkiej Brytanii wyłoniło się Stowarzyszenie Wegan. Jego założyciel, Donald Watson, utworzył termin „vegan”, składając go z pierwszych i ostatnich liter słowa „veg-etari-an”, a w 1949 roku zaproponował jako kluczową „zasadę unikania wykorzystywania zwierząt przez ludzi”. Watson wykorzystał do promocji nowego pojęcia fakt, że w 1943 roku odkryto, że ok. 40 proc. krów mlecznych w Wielkiej Brytanii było zakażonych gruźlicą. Rezygnacja z produktów odzwierzęcych miała zapewnić ludziom ochronę przed tego typu zagrożeniami.
Dietetyczne wybory wegan i weganek wynikają przede wszystkim z pobudek etycznych i moralnych oraz ekologicznych. Poza niezaprzeczalnym wpływem na zmniejszenie cierpienia zwierząt, traktowanych w okrutny sposób w przemysłowych hodowlach, za wegańskim jedzeniem przemawia również fakt, że jest ono korzystne dla środowiska. Produkcja mięsa i nabiału jest odpowiedzialna za 60 proc. gazów cieplarnianych wydzielanych przez sektor rolniczy. Ponadto, motywacją dla wegan staje się również zdrowy styl życia. Weganie i weganki są statystycznie szczuplejsi od mięsożerców i odznaczają się niższą tendencją do zapadania na choroby układu krążenia, cukrzycę typu 2, raka prostaty i okrężnicy.
Niepodważalnym jest fakt, iż branża mięsna odpowiedzialna jest za ogromne szkody dla środowiska. Z tego powodu rośnie liczba osób zainteresowanych tą dietą lub częściowym ograniczeniem mięsa – tzw. flexitarianizm. W samej Polsce przeszło 3 mln osób deklaruje, że odżywia się wegańsko lub wegetariańsko. To ważny społeczny kierunek, ponieważ produkcja mięsa wymaga ogromnych ilości wody, a jak wiadomo w naszym kraju kwestia wody zbyt kolorowo. Kolejną sprawą jest ślad węglowy mięsa, który jest o wiele większy od śladu węglowego np. owoców.
Pięc faktów dlaczego dieta bezmięsna pomaga Światu
1. Bycie wege chroni glebę
Można uzyskać niemal wszystkie wartości odżywcze jakich potrzebuje człowiek jedząc wyłącznie żywność pochodzenia roślinnego (jedyne wyjątki to witaminy D i B12) – to wszystko dzięki minerałom, enzymom, przeciwutleniaczom i składnikom odżywczym zawartym w glebie. Badania wykazały, że hodowla zwierząt przyczynia się do erozji gleby, pustynnienia i ograniczania obszaru lasów. W wyniku tych procesów w samych tylko Stanach Zjednoczonych utracono około jednej trzeciej warstwy uprawnej ziemi.
Aby żyć w zgodzie ze środowiskiem: a jednocześnie utrzymać glebę i swoje ciało w najlepszej formie, kupuj jedzenie organiczne i unikaj produktów GMO.
2. Bycie wege oszczędza wodę
Na rolnictwo i hodowlę przypada ponad 70% zużycia wody pitnej na świecie. Produkcja kilograma wołowiny wymaga zużycia od 100 do 200 razy więcej wody niż produkcja kilograma żywności roślinnej. ONZ uznało, że hodowla zwierząt najprawdopodobniej w największym stopniu odpowiada za zanieczyszczenie wody. Rezygnacja z mięsa może mieć po wielokroć większy pozytywny wpływ na stan wód na Ziemi niż zakręcanie kranu podczas mycia zębów, lub branie prysznica zamiast kąpieli. Spożywanie „owoców” morza także stanowi poważny problem, nadmierne połowy ryb i niszczenie podwodnych siedlisk powoduje, że wielu gatunkom zagraża wyginięcie, a morza i oceany, w których zakłócono naturalne procesy stają się martwe.
Jak żyć w zgodzie ze środowiskiem: Zrezygnuj z wstępnego płukania kiedy używasz zmywarki i uruchamiaj ją tylko gdy jest pełna a zaoszczędzisz tysiące litrów wody.
3. Bycie wege oszczędza energię
Nie jest tajemnicą, że kryzys energetyczny to tylko kwestia czasu — ceny ropy naftowej są wyjątkowo wysokie a cały świat stara się wymyślić inne źródła energii dla naszych samochodów i domów. Tymczasem jesteśmy namawiani do oszczędzania energii, a jedną z najlepszych metod jest właśnie rezygnacja z mięsa i nabiału. Badanie przeprowadzone przez uniwersytet Cornell dowiodło, że produkcja białka zwierzęcego wymaga 8 razy więcej paliw kopalnych niż produkcja tej samej ilości białka roślinnego.
Jak żyć w zgodzie ze środowiskiem: Gdy będziesz kupował sprzęty AGD wybieraj te najbardziej oszczędne. Gaś światła, które nie muszą się palić i wyłączaj z kontaktu urządzenia, które Mają tryb czuwania – co zwykle sygnalizują palącą się diodą.
4. Bycie wege chroni powietrze
Hodowlę przemysłową można wyczuć na milę – dosłownie, takie miejsca mówiąc wprost śmierdzą! Nie chodzi tylko o nieprzyjemny zapach – zanieczyszczenie powietrza przez nie wytwarzane jest poważnym problemem. Zapewne słyszeliście, że krowy wydzielają do atmosfery duże ilości metanu (poprzez gazy) i podtleneku azotu (w nawozie), to właśnie te substancje w dużym stopniu powodują zmiany klimatyczne. Raport ONZ dowiódł, że hodowla zwierząt powoduje efekt cieplarniany w większym stopniu niż wszystkie formy transportu łącznie. Dodatkowo obszary hodowli są w dużym stopniu powiększane poprzez wycinkę lasów deszczowych, co potęguje negatywny wpływ hodowli na środowisko.
Jak żyć w zgodzie ze środowiskiem: Kupuj pokarmy roślinne najlepiej lokalne. Ograniczając zakupy żywności, która musiała przebyć do Ciebie długą drogę, ograniczasz zanieczyszczenie powietrza, będące efektem transportu
5. Bycie wege zwalcza głód na świecie
Setki milionów ludzi na świecie cierpi z powodu głodu i niedożywienia, pomimo tego 70% zbóż, które są zbierane w Stanach Zjednoczonych przeznaczana jest na paszę. Ponad 700 milionów ton żywności nadającej się dla ludzi, która mogłaby raz na zawsze zakończyć głód na ziemi trafia do zwierząt hodowlanych.
Jak żyć w zgodzie ze środowiskiem: Kupuj i przygotowuj tylko tyle jedzenia, ile na pewno zjesz, unikaj marnowania żywności. Jeśli to możliwe zjedz to co zaczęte zanim kupisz lub otworzysz coś nowego, a jedzenie nie nadające się już do spożycia kompostuj.