Czym jest mikroplastik?
Tzw. mikroplastiki najłatwiej zdefiniować jako małe kawałki plastiku, które są nie większe niż 5 milimetrów. Powstają w wyniku rozkładu większych plastików. Możemy je spotkać również w kosmetykach - głównie tych przeznaczonych do mycia ciała i twarzy (przykładowo peelingi). W sektorze kosmetycznym występują pod postacią plastikowych mikrogranulek, które są nierozpuszczalne w wodzie.
Jak powstaje mikroplastik?
Powstaje on jako efekt rozkładu śmieci plastikowych (opony, odpryski farb itp.). Często tworzy się też przy produkcji jako odpad fabryczny, ale może być także fragmentem kosmetyków np. wyżej wspomnianych peelingów
Ze względu na pochodzenie możemy wyróżnić dwa rodzaje mikroplastików:
- Pierwotny - czyli taki, którego produkcja jest celowa (np. wspomniane wyżej mikrogranulki)
- Wtórny - powstają w sposób niezamierzony (są efektem zużywania się większych plastików).
- Tytułem przykładu opony podczas jazdy samochodem ścierają się pozostawiając drobne kawałki plastiku
Miejsca, w których znajdziemy mikroplastik
Mikro drobiny plastiku są prawie wszędzie. Niezaludnione wyspy, dna i powierzchnie mórz, oceanów i jezior lub góry - zapewne nikt z was nie był tego świadomy, prawda? Ponadto mikroplastik występuje również w powietrzu! Jednym z najbardziej zanieczyszczonych przez niego obszarem są wody. Cząsteczki plastiku trafiają do niej na wiele sposobów np. Poprzez pył miejski, wskutek ścierania się opon, a przede wszystkim w różnego rodzaju plastikowych odpadach. Syntetyczne tkaniny są produkowane z użyciem włókien takich jak: poliester, elastan, bądź akrylu. Wspomniane włókna zazwyczaj są głównym surowcem do produkcji naszych ubrań. Tanie i łatwe w produkcji ubrania przy użyciu wyżej wspomnianych materiałów znajdują się zarówno w odzieży letniej i sportowej, jak i w tej zimowej. Przy praniu ciuchów w wyniku procesów chemicznych i mechanicznych uwalnia się mikroplastik. Zbyt małe jego drobinki trafiają razem z wodą po praniu do mórz i oceanów. Mikro drobiny plastiku są prawie wszędzie. Niezaludnione wyspy, dna i powierzchnie mórz, oceanów i jezior lub góry - zapewne nikt z was nie był tego świadomy, prawda? Ponadto mikroplastik występuje również w powietrzu! Jednym z najbardziej zanieczyszczonych przez niego obszarem są wody. Cząsteczki plastiku trafiają do niej na wiele sposobów np. Poprzez pył miejski, wskutek ścierania się opon, a przede wszystkim w różnego rodzaju plastikowych odpadach. Syntetyczne tkaniny są produkowane z użyciem włókien takich jak: poliester, elastan, bądź akrylu. Wspomniane włókna zazwyczaj są głównym surowcem do produkcji naszych ubrań. Tanie i łatwe w produkcji ubrania przy użyciu wyżej wspomnianych materiałów znajdują się zarówno w odzieży letniej i sportowej, jak i w tej zimowej. Przy praniu ciuchów w wyniku procesów chemicznych i mechanicznych uwalnia się mikroplastik. Zbyt małe jego drobinki trafiają razem z wodą po praniu do mórz i oceanów.
Wpływ na środowisko i człowieka
Źródeł mikroplastiku możemy dopatrywać się w wodzie pitnej, owocach morza, rybach i opadach atmosferycznych, ale też w wielu innych produktach żywnościowych. W związku z tym pijąc wodę, będącą nieodłącznym elementem życia człowieka, lepiej pić kranówkę zamiast wody butelkowanej. Pamiętaj, trafiające do mórz i oceanów zanieczyszczenia w tym plastiki, wkrótce prawdopodobnie do ciebie wrócą, pod postacią pokarmu. Zwierzęta morskie takie jak ryby, kalmary itp. karmią się mikroplastikami, a następnie trafiają na nasze stoły.
Działania jakie każdy z nas może podjąć na rzecz ograniczenia mikroplastiku:
- Używaj naturalnych kosmetyków, które nie zawierają mikrogranulek.
- Pij kranówkę zamiast butelkowanej wody. Jakość wody w naszych kranach na przestrzeni lat znacząco się poprawiła. Używając dzbanka filtrującego wodę będziesz miał/a pewność, że pijesz dobrą wodę. Poza domem używaj butelek wielorazowych
- Korzystaj z produktów wielokrotnego użytku. Przykładowo w twojej ulubionej kawiarni możesz poprosić o zrobienie kawy na wynos w twoim kubku.
- Kupuj ubrania wykonane z naturalnych materiałów, takich jak bawełna, kaszmir, wełna lub len
- Zainwestuj w oczyszczacz powietrza- zadbaj o to czym oddychasz w pomieszczeniach, w których spędzasz najwięcej czasu
- Regularnie dbaj o czystość w domu – mikroplastiki osadzają się na meblach i podłogach pod postacią kurzu.
Każdego roku liczba mikroplastików w środowisku się zwiększa. Zycie bez nich graniczy z cudem, ale możemy ograniczyć ich ilość. Zadbaj o siebie, swoją rodzinę, znajomych i środowisko, zaczynając od zmiany u siebie.