Skutki (wątpliwej) przyjemności z dymu

Około 5000 lat przed naszą erą zaczęto palić tytoń. Na początku palenie służyło celom rytualnym. Pierwotne plemiona w ten sposób składały ofiary bóstwom i kontaktowały się z tzw. światem pozagrobowym. Dym tytoniowy w ich wierzeniu miał zanosić modlitwy do niebios a zarazem przypieczętować cały rytuał. Od tamtych czasów papierosy wielokrotnie zmieniały swoją postać- od cygar, czyli liści tytoniu zawinięte w wysuszone liście palmy aż do najnowszej wersji, czyli papierosów elektronicznych w dwóch postaciach – podgrzewające tytoń i podgrzewające liquid ( płynny roztwór glikolu, gliceryny, płynnej nikotyny i aromatów).

Tytoń na przestrzeni lat

W XX wieku palenie papierosów stało się powszechne. Początkowo palili tylko mężczyźni, ale z czasem koncerny tytoniowe chcąc sprzedawać swoje produkty masowo zaczęły normalizować palenie wśród kobiet . W ten sposób w latach 30 XX wieku światło dzienne ujrzały reklamy papierosów z udziałem kobiet, który to w kobiecej dłoni miał być symbolem piękna. Rok 1934 był przełomowy, ponieważ Eleonora Roosevelt jako pierwsza dama w historii zapaliła publicznie. Poprzez kino i liczne spoty reklamowe od lat 50 nałogowi palacze byli obecni prawie wszędzie. Rozdmuchane przez mass media papierosy ukazywane jako lekarstwo na stres zaczęły być reklamowane twarzą i lekarzy - „Większość lekarzy pali Camele” lub „ Tańsze niż psychiatra, lepsze niż załamanie nerwowe”. Z czasem badania pokazujące, iż palenie szkodzi i często prowadzi do raka płuc, doprowadziły do umieszczania ostrzeżeń na sprzedawanych paczkach. Obecnie oprócz słownych ostrzeżeń widoczne są też obrazki, które mają dodatkowo odstraszyć potencjalnego kupca. Tak więc od lat 80 od papierosy tracą na popularności .

E-papierosy- historia w pigułce i szkodliwość dla człowieka

Obecnie popularnością cieszą się e-papierosy. Można je kupić w postaci podgrzewacza tytoniu lub liquidu, czyli mieszanki glikolu, gliceryny, aromatów i płynnej nikotyny. Wynaleziony w 2003 roku e-papieros szybko podchwyciły koncerny tytoniowe, które były i nadal są zaniepokojone spadkiem sprzedaży tradycyjnych papierosów.

Glikol i gliceryna, to substancje które same w sobie są bezpieczne, ale poprzez ich podgrzewanie są szkodliwe dla zdrowia. Skutkami używania e-papierosów mogą być między innymi zapalenie dziąseł, suchość krtani, zwiększone ryzyko zachorowania na raka płuc i podniesienie ciśnienia krwi.

Badania propos szkodliwych skutków palenia e-papierosów dla człowieka są nadal w trakcie, dlatego tak naprawdę na ten moment nie można mieć zdecydowanej pewności co do każdego potencjalnego skutku ich palenia.

Jedyna pewna rzecz to mniejsze stężenie toksyn w stosunku do ich stężenia w tradycyjnym papierosie.

Szkodliwość dla środowiska

Największym problemem jest kwestia plastikowych odpadów po elektronicznych papierosach. Większość ludzi wyrzuca je do śmieci zmieszanych co jest kategorycznym błędem!!! Tytoniowe wkłady do GLO czy IQOS-a można najzwyczajniej w świecie wyrzucać do odpadów zmieszanych , ale same urządzenia elektroniczne stanowią większy problem.

Można natomiast zanieść niechciane urządzenie do lokalnego sklepu z e-papierosami i przekazać im urządzenie do dalszej utylizacji ( w większości takich sklepów ta metoda się sprawdza ). Bezpiecznym miejscem na ich wyrzucanie są również punkty zbiórki elektroodpadów. Należy pamiętać o tym, że plastikowe pojemniki, w których sprzedawane są liquidy również nie mogą być poddawane recyklingowi. Wkłady tytoniowe zawierają mikro plastiki, dlatego trafiając do zbiorników wodnych szkodzą jeszcze bardziej niż niedopałki tradycyjnych papierosów i rozkładają się zdecydowanie dłużej.

Zaśmiecone lasy i parki jednorazowymi e papierosami ostatnio są coraz częściej spotykane i należy to zmienić.

Sięgając po papierosy w różnorakiej formie trzeba pamiętać o ich negatywnych skutkach. Chwila przyjemności szybko przeradza się w uzależnienie, a paląc narażasz najbliższych na bierne palenie. Cierpi na tym twoje zdrowie, bliscy i środowisko. Pieniądze które obecnie wydajesz na te używki poświęć na inny, bardziej korzystny dla ciebie cel. Apeluję również do odpowiednich władz o wprowadzenie odpowiednich regulacji, które powinny nadążać za ostatnio popularnymi trendami i objąć szczególną uwagę e-papierosy jednorazowe. Przepisy przetwarzania tych konkretnie odpadów powinny być doprecyzowane, aby można było bezpieczniej je wyrzucać.

Opublikowano 7 listopada 2023
Jakub Nurzyński
Jakub Nurzyński
Wyrok w sprawie lisów
Lasy państwowe
Najnowsze artykuły
Dlaczego warto używać peelingów do skóry głowy?
31 Mar
Dlaczego warto używać peelingów do skóry głowy?
Jeżeli chociaż trochę interesujesz się świadomą pielęgnacją włosów, to na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważne jest regularne wykonywanie peelingu. Niestety, nawet najlepiej dopasowany szampon, czy rewelacyjna odżywka, nie zapewnią Twoim kosmykom pełni zdrowia i fantastycznego wyglądu. Regularne złuszczanie martwego naskórka to podstawa, z której nie należy, a nawet — nie wolno rezygnować!
czytaj dalej...
Czy warto korzystać z jednorazowych pieluszek bambusowych?
27 Mar
Czy warto korzystać z jednorazowych pieluszek bambusowych?
Jesteś młodą mamą? A może dopiero czekasz na swojego potomka i kompletujesz dla niego wszystkie, niezbędne produkty oraz akcesoria? Bez względu na odpowiedź, powinnaś zainteresować się tematem pieluszek bambusowych.
czytaj dalej...
Czarne wilki w Polsce
24 Mar
Czarne wilki w Polsce
Szary wilk (canis lupus) to jeden z niezwykle popularnych gatunków drapieżnych ssaków z rodziny psowatych. Najczęściej spotykany w lasach, ale i na terenach równin i bagien. Jeszcze kilkanaście lat temu ten gatunek występował na naszych terenach bardzo powszechnie. Teraz szacuje się, że jest około 3,5 tys. drapieżników. Ujrzenie ich na własne oczy bywa bardzo trudne, szczególnie że tym zwierzętom najbliższe jest życie w ukryciu i z daleka od ludzi.
czytaj dalej...

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby jako pierwszy otrzymywać informacje o promocjach i nowościach.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.