Kurdybanek

Bluszczyk Kurdybanek – magiczny chwast pełen niezwykłych właściwości

Bluszczyk Kurdybanek często nazywany po prostu Kurdybankiem. Jest to roślina posiadająca wiele właściwości prozdrowotnych. Działa przeciwzapalnie a także zabija szkodliwe grzyby i bakterie. Pomaga również w walce ze stresem, chorobami i dolegliwościami układu pokarmowego a także pomaga walczyć ze zmianami skóry.

Kurdybanek – jak wygląda i gdzie go można znaleźć?

Liście kurdybanku są łatwe do rozpoznania. Kształtem przypominają serce z grubymi karbowanymi brzegami. Drobne kwiaty kurdybanku wyrastają bezpośrednio z łodygi. Mają one niebieskofioletową barwę. Kurdybanek rozpowszechniony w Europie i Azji kwitnie od kwietnia do czerwca. W Polsce można go z łatwością spotkać w zaroślach, przydrożnych rowach a także na łąkach i skrajach lasów.

Prozdrowotne substancje Kurdybanku – znane już od czasów antycznych

Znany ze swoich leczniczych właściwości Bluszczyk posiada w sobie wiele prozdrowotnych substancji, które pozytywnie wpływają na ludzki organizm. Wśród tych najbardziej istotnych można wymienić:

  • flawonoidy,
  • garbniki,
  • kwasy fenolowe,
  • witaminę C,
  • wapń,
  • żelazo,
  • cynk,
  • krzem,
  • rutynę,
  • przeciwutleniacze,
  • składniki przeciwzapalne,
  • olejek eteryczny

O niezwykłych właściwościach kurdybanku wiedziano już w starożytności. Ślady świadczące o jego zastosowaniu znaleziono w osadzie w Biskupinie. Ludy zamieszkujące Europę w poprzednich wiekach uważały, że kurdybanek pomaga w leczeniu chorób. Z czasem te właściwości zostały potwierdzone naukowo i medycznie.

Właściwości kurdybanku

Ta popularna w Europie i Azji roślina ma potwierdzone właściwości przeciwbakteryjne, immunomodulujące, przeciwcukrzycowe, przeciwalergiczne, przeciwzapalne a także pomaga w walce z chorobami skóry, wątroby i nerek. W obecnych czasach jest najbardziej znany z jego właściwości poprawiających funkcjonowanie układu pokarmowego.

Wpływ kurdybanku na układ pokarmowy

Napary i odwary z ziela powodują wzrost wydzielania soku żołądkowego i pomagają w przepływie żółci co pomaga w procesie trawienia. Zawarte w nim substancje regulują przemianę materii. Kurdybanek pomaga pozbyć się z organizmu toksyn i odtruwa wątrobę.

Co więcej kurdybanek pomaga w leczeniu niestrawności i problemów trawiennych takich jak kolka, biegunka, zgaga i gazy. Przygotowany napar jest również skuteczny w walce z kolką u niemowląt

CIEKAWOSTKA: Właściwości protekcji i oczyszczania wątroby zostały udowodnione w przeprowadzonych w 2017 r. badaniach laboratoryjnych. Suplementacja organizmu naparem z kurdybanka dzięki biologicznie czynnym substancją ma korzystny wpływ na hamowanie rozwoju cytokin odpowiedzialnych za powstawanie procesu zapalnego w tym organie.

Wpływ kurdybanku na układ oddechowy

Roślina ta pomaga w leczeniu górnych dróg oddechowych oraz zapaleniu ucha. Wykorzystywane są do tego napary a także płukanki. Herbata z kurdybanku jest wykorzystywana w leczeniu alergicznego kataru, zapalenia oskrzeli i astmy. Kurdybanek działa oczyszczająco na drogi oddechowe a także wykazuje działania przeciwgorączkowe.

Zapalenie pęcherza – kurdybanek na ratunek

Bluszczyk posiada właściwości moczopędne co w połączeniu z jego działaniem bakteriobójczym sprawia, że pomaga w problemach układu moczowego. Napar z kurdybanku pomaga osobom cierpiącym na kamienicę nerkową i zapalenie pęcherza. Pomaga on uregulować pracę układu moczowego i zapobiega różnym chorobom.

Właściwości dermatologiczne

Kurdybanek posiada właściwości, które pomagają w pielęgnacji skóry. Jego działanie przeciwzapalne pomaga w walce z trądzikiem, owrzodzeniem czy też oparzeniem. Napar ziołowy zamyka pory i oczyszcza skórę. Leczy przewlekłe choroby, choroby skóry, egzemy, wypryski, zmniejsza łojotok, poprawia ukrwienie skóry. Cofa również zmiany ropne, hamuje rozwój grzybów i bakterii patogennych na skórze i likwiduje łupież.

Bluszczyk Kurdybanek w walce z reumatyzmem

Właściwości lecznicze kurdybanku pomagają walczyć również z tym schorzeniem. Kąpiele z jego dodatkiem przynoszą ulgę osobom cierpiącym na reumatyzm.

Sposób przygotowania naparu z kurdybanku

Napar z tej rośliny jest wyjątkowo prosty w przygotowaniu. Ziele wystarczy zalać 150 ml wrzącej wody i parzyć pod przykryciem przez 5-15 minut. Po upływie tego czasu wystarczy go odcedzić. Napar można spożywać 2-3 razy dziennie. Może on przybrać formę płukanki lub być użyty jako okład zewnętrzny. Kurdybanek hamuje również rozwój grzybów drożdżakowych odpowiedzialnych za łupież.

Okłady z bluszczyku na skórę

Aby przygotować taki okład wystarczy 2-4 gramy liści zmieszać z 2-4 ml wody. Taką mieszankę wystarczy nałożyć na skórę dotkniętą zmianami.

Pozostałe lecznicze właściwości leczniczej rośliny

Bluszczyk ma właściwości uspokajające. Szklanka ciepłego kurdybanku wpływa pozytywnie na układ nerwowy i pozwala odprężyć się po ciężkim dniu. Najnowsze badania wskazują, że kurdybanek wykazuje pozytywne właściwości w leczeniu chorób kości takich jak osteoporoza, zapalenie przyzębia i reumatoidalne zapalenie stawów.

Kurdybanek nie tylko w medycynie, czyli inne zastosowania bluszczyku

Kurdybanek jest wykorzystywany również jako przyprawa. Wiąże się to z jego głębokim, korzennym aromatem. Czasem jest uważany za zbyt gorzki. Jednak po ususzeniu, ziele staje się delikatniejsze, smakowo podobne do lubczyku.

W ostatnich latach widoczny jest wzrost zastosowania tej rośliny w kuchniach. Jeszcze na początku XX wieku liście i kwiaty rośliny były wykorzystywane jako przyprawa do rosołu i innych zup. Na Słowacji kurdybanek nie został zapomniany i jest używany cały czas.

W Anglii bluszczyk był wykorzystywany przy produkcji piw. Miał on za zadanie poprawić smak, klarować oraz konserwować.

Obecnie kurdybanek jest wykorzystywany by nadać smak zup, sosów oraz mięs. Listki tej rośliny są wykorzystywane by wydobyć aromat sałatek, surówek, twarogów i past jajecznych. Zdarza się, że bluszczyk jest wykorzystywany zamiast natki pietruszki.

W jaki sposób jest pozyskiwany Kurdybanek i jak go przechowywać?

Ziele tej rośliny zbierane jest w początkowych fazach kwitnienia. Najlepsze właściwości mają te rośliny, które wyrosły w dobrze nasłonecznionych miejscach. Słońce przyczynia się do zwiększonej ilości olejków eterycznych i składników aktywnych.

Roślinę należy suszyć w temperaturze, która nie przekracza 40 stopni Celsjusza. Zbyt wysoka temperatura pozbawia tę wartościową roślinę najcenniejszych składników. Ziele powinno być przechowywane w ciemnych, zamkniętych naczyniach. W ten sposób zostaną zachowane jego najlepsze właściwości w tym aromat i smak.

Kurdybanek – Przeciwwskazania

Głównym przeciwwskazaniem są uszkodzenia wątroby oraz ostre zapalenie nerek. Przeciwwskazaniem są również alergie na rośliny z rodziny jasnotowatych takie jak mięta, rozmaryn, bazylia, oregano, tymianek, majeranek i lawenda. Nie zaleca się również stosować kurdybanku kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią.

Zastosowanie w ogrodnictwie

Ze względu na swoje wymagania i płożący pokrój znakomicie nadaje się do obsadzania balkonów północnych i wschodnich. Oprócz tego w uprawie pojemnikowej można dekorować nią tarasy, altany i wejścia do domów. Oczywiście bluszczyk jest sadzony również bezpośrednio w gruncie (ceniony gatunek w nasadzeniach wiejskich i naturalistycznych) jako roślina okrywowa, dekoracja murków, skarp oraz miejsc pod koroną drzew i krzewów. Warto zwrócić uwagę na odmianę „Variegata”, która ma jasne brzegi liści.

Historia

Przedwojenna specjalistka od ziół hrabina Anna Potocka z Działyńskich opisała w swojej książce historię z życia wziętą. Otóż w pewnym mieście tyfus dziesiątkował ludzi – wysłano wtedy oddział żołnierzy do pilnowania porządku. Rozłożyli oni obóz na przedmieściu – niestety zarazki zaczęły atakować, padło kilka koni, żołnierze zaczęli chorować – wtedy zauważono, że te konie, które skubią jakieś zielsko, nie chorują. Tym zielskiem okazał się bluszczyk kurdybanek – dzięki któremu później król Jan III Sobieski poprowadził swoja armie do zwycięstwa pod Wiedniem. Legenda bowiem głosi, że kiedy szykował się na odsiecz wziął go ze sobą by rycerze mogli popijać herbatkę na wzmocnienie i jako ochronę przed rozlicznymi zarazami.

Magdalena Toborowicz
Magdalena Toborowicz
Założycielka EcoAllDay, wierząca w zmianę ekolożka.
Najnowsze artykuły
Dzień Buraka
24 Lis
Dzień Buraka
Czy wiecie, że buraki doczekały się swojego święta? 24 listopada świętujemy Dzień Buraka. Z tego niepozornego warzywa można przygotować wiele niesamowitych dań.
czytaj dalej...
Dzień Drzewa
10 Paź
Dzień Drzewa
10 października świętujemy w Polsce od 20 lat Dzień Drzewa. Prosta idea sadzenia i ochrony drzew rozpowszechniła się w naszym kraju i przyniosła wymierne korzyści dla przyrody.
czytaj dalej...
Prosty sposób na poprawe zdrowia miedź
4 Paź
Prosty sposób na poprawe zdrowia miedź
Miedziana butelka na wodę to świetny sposób na poprawę odporności oraz zmniejszenie śladu węglowego. Woda pitna z miedzianej butelki ma zdecydowanie wiele zalet zdrowotnych. Jest to lepsze trawienie, gojenie się ran i poprawa zdrowia tarczycy.
czytaj dalej...

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby jako pierwszy otrzymywać informacje o promocjach i nowościach.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.