Budka lęgowa dla jerzyka podwójna MKW141
zastosowany specjalny otwór uniemożliwia zasiedlenie przez niepożądane gatunki
Profesjonalna, oryginalna i bezpieczna dla ptaków podwójna budka lęgowa dla jerzyka zwyczajnego.
Zastosowany otwór wlotowy o wymiarze 2,80 x 6,50 cm skutecznie uniemożliwia zasiedlenie przez inne gatunki ptaków. Stąd nie ma potrzeby zamykania otworów wlotowych w lutym i otwierania z początkiem maja - w momencie powrotu jerzyków, ani zdejmowania budek po lęgach i montowania ich z powrotem po przylocie ptaków z zimowisk.
Jerzyki to ptaki bardzo towarzyskie, tworzące małe kolonie, dlatego budki lęgowe dla jerzyków należy montować w skupiskach.
Specjalna modułowa konstrukcja skrzyki lęgowej pozwala na tworzenie całych ciągów budek, tak jakby stanowiły one jedną - zwartą konstrukcję, budka przeznaczona do montażu natynkowego (ewentualnie podtynkowego - ukośny daszek może jednak utrudniać precyzyjne spasowanie z ociepliną).
Budka lęgowa spełnia surowe normy ornitologiczne potwierdzone pozytywną rekomendacją Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Gwarancja oryginalności produktu MKW sygnowana dyskretnym logo na prawym boku budki oraz gwarancja akceptacji przez Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska przy okazji działań kompensacyjnych (termomodernizacja, wycinka drzew i inne).
Zasady rozwieszania:
Pierwotnie jerzyki gnieździły się w szczelinach skał oraz w dziuplach starych i wysokich drzew. Natomiast obecnie wykorzystują do tego celu zakamarki w elewacji wysokich budynków w miastach, a w szczególności niezabezpieczone kratkami otwory wentylacyjne w strefie stropodachów bloków mieszkalnych.
W efekcie bardzo powszechnych ostatnio prac termomodernizacyjnych, jerzyki utraciły dziesiątki tysięcy zasiedlonych i potencjalnych miejsc lęgowych, stąd koniecznym stało się montowanie zastępczych stanowisk rozrodczych dla tych ptaków, w postaci specjalistycznych budek.
Ze względu na sposób montażu na budynku, skrzynki dla jerzyka dzielimy na 3 rodzaje:
- podtynkowe (budka wtopiona jest w warstwę izolacyjną, ewentualnie lekko z niej wystaje)
- natynkowe (budka mocowana jest do wierzchu elewacji)
- wewnętrzne (budka montowana jest od wewnątrz budynku na końcu kanału wentylacyjnego stropodachu)
Jerzyki to ptaki bardzo towarzyskie, tworzące małe kolonie, dlatego budki lęgowe dla jerzyków należy montować w skupiskach (np. po 5 sztuk w jednej linii, skrzynka przy skrzynce) na ścianach bloków, wysokich kamienic, zaraz pod okapami. Minimalna wysokość wieszania to 5 metrów od ziemi (powyżej II piętra). Należy pamiętać, aby był zapewniony do budek swobodny dolot oraz żeby unikać ich południowej ekspozycji.
Jerzyki przylatują do Polski z końcem kwietnia do początku maja, czyli praktycznie w szczycie sezonu lęgowego takich ptaków jak wróbel, czy szpak, które chętnie zajmują budki przystosowane właśnie dla jerzyków. Jednak w przypadku wszystkich budek natynkowych MKW, zastosowany otwór wlotowy o wymiarze 2,80 x 6,50 cm skutecznie uniemożliwia to niepożądanym gatunkom. Stąd nie ma potrzeby zamykania otworów wlotowych w lutym i otwierania z początkiem maja - w momencie powrotu jerzyków, ani zdejmowania budek po lęgach i montowania ich z powrotem po przylocie ptaków z zimowisk.
Montaż:
Dwa otwory montażowe w tylnej ściance o średnicy fi 10 mm umożliwiają łatwe przykręcenie budki do ściany po jej uprzednim otwarciu (zalecamy stosowanie podkładek poszerzonych pod główki kotw montażowych).
Dane tehniczne:
wymiary budki (wys. x szer. x dług.) |
18,00 x 70,00 x 20,00 [cm] |
długość daszku/długość daszku z blachą |
23,00/26,00 [cm] |
rozmiary otworów wlotowych (wys. x szer.) |
2,80 x 6,50 [cm]* |
grubość ścianki przedniej wokół otworów wlotowych |
2,00 cm |
waga rzeczywista |
6,80 kg |
dostępne kolory |
naturalny (pokost lniany) |
Budka lęgowa wykonana z litego drewna iglastego (certyfikat FSC), impregnowana naturalnym pokostem lnianym. Daszek pokryty wycinaną laserowo blachą ocynkowaną o grubości 0.5 mm. Poszczególne elementy precyzyjnie docięte i skręcone nierdzewnymi wkrętami bądź zbite pierścieniowymi gwoździami ocynkowanymi.
Otwierane ścianki przednie po odbezpieczeniu metalowych haczyków (celowo ciasno spasowane), w dnie otwory kanalizacyjne odprowadzające wodę z wnętrza budki.