Miód spadziowy
naturalny, z rodzinnej pasieki, 0,9L
Miód Spadziowy – pożądany i niedostępny
Wyjątkowe właściwości miodu spadziowego czynią go jednym z najbardziej pożądanych a zarazem najtrudniej dostępnych miodów na polskim rynku. W miód spadziowy najlepiej zaopatrywać się na jesień (wrzesień/ październik) kiedy przypada okres zbioru w pasiekach nastawionych na miód spadziowy.
Ciekawostki na temat miodu spadziowego:
Miód Spadziowy w przeciwieństwie do większości rodzajów miodów nie pochodzi z nektaru kwiatów. Pochodzi on ze spadzi drzew iglastych oraz liściastych
Ze względu na jego niewielką ilość i duże chęci zakupu można traktować w kategorii produktu ekskluzywnego. Jest bardzo cenionym miodem, ale niestety jest on ciężko dostępny. Z tego względu miód spadziowy jest jednym z najdroższych na polskim rynku rodzajem miodu.
Jest bardzo złożonym miodem. Do jego wytworzenia potrzebne są odpowiednie czynniki i warunki. To sprawia, że miód jest złożony w smaku i wyróżnia go to na tle miodów nektarowych.
Miód ze spadzi iglastej oraz liściastej to miód gęstszy od nektarowego i zawiera więcej związków mineralnych, szczególnie potasu, fosforu, chloru, siarki, wapnia, magnezu i żelaza. Jest on więc zdrowszy od miodów nektarowych.
Miód spadziowy - jak i gdzie powstaje?
Spadź, w przeciwieństwie do nektaru, nie jest wytwarzana bezpośrednio z roślin, ale z owadów, które pobierają soki z roślin, aby żyć i rozmnażać się. Soki zostają przetworzone i wydalone w postaci słodkiego płynu, który osadza się na igłach i liściach drzew. Spadź powstaje głównie przy udziale mszyc i miodówek.
Kropelki spadzi przyklejają się do liści, gałęzi czy też kory. Pszczoły je znajdują, zbierają i dzięki swojej pracy wytwarzają miód.
Zastosowanie miodu spadziowego:
Miód spadziowy ma niesamowite właściwości medyczne. Charakteryzuje go wysoka aktywność antybiotyczna i bakteriobójcza. Miód działa antyseptycznie, przeciwzapalnie i wykrztuśnie, wspomagają system odpornościowy człowieka. Miód spadziowy na co dzień wzmacnia serce i układ krążenia. Posiada właściwości przeciwreumatyczne. Polecany jest przy schorzeniach dróg oddechowych, przewodu pokarmowego, serca, układu krążenia, układu nerwowego, przy zaburzeniach trawienia.
Miód Spadziowy właściwości:
Miód spadziowy ma ciemną barwę. Przybiera barwy od zgniłozielonej przez szarobrązową aż do prawie czarnej. Jest on intensywny w smaku, lekko żywiczny i niezbyt słodki. Mogą w nim występować także kwaśne lub gorzkawe nuty. Ma za to delikatny zapach. Jest on subtelnie korzenny, czasem także żywiczny lub orzechowy.
Należy przechowywać go w suchym i zacienionym miejscu w temperaturze 8-18 C
Miód spadziowy długo się krystalizuje.
Informacje handlowe:
- opakowanie – słoik szklany 0,9L
- masa netto – od 1 do 1,2 kg
- nr identyfikacji weterynaryjnej 06105645
- najlepiej spożyć przed XII 2026r.