Gąbka Konjac do twarzy
Cytryna, 6,3-8cm średnicy, ZERO WASTE
Całkowicie naturalna gąbka wytworzona z korzeni rośliny Konjac, o bardzo drobnej teksturze. Nadaje się idealnie do oczyszczania skóry każdego rodzaju – odpowiednia nawet dla skóry noworodków!
Gąbki Konjac są pozbawione sztucznych barwników, zbędnych substancji chemicznych, składników pochodzenia zwierzęcego oraz nie są testowane na zwierzętach.
Jest to produkt w 100% naturalny, przyjazny zarówno dla twojej skóry jak i dla środowiska!
Gąbka skutecznie i głęboko oczyszczają skórę, nie uszkadzając naskórka. Dzięki dodatku z cytryny rozjaśnia cerę i redukuje przebarwienia. Gąbka zagwarantuje gruntowne oczyszczenie z delikatnym efektem peelingu. Jest to produkt naturalny, przyjazny zarówno dla twojej skóry jak i dla środowiska!
Chcemy również przysłużyć się naszemu środowisku, dlatego gąbki sprzedawane są w wersji ZERO WASTE, bez zbędnego opakowania.
Wymiary:
Przed zamoczeniem:
- Średnica: 6,3 cm!
- Wysokość: 2,8 cm
Po zamoczeniu:
- Średnica: 8 cm!
- Wysokość: 3,5 cm
Główne zalety stosowania gąbki Konjac:
- Głęboko oczyszczają skórę.
- Pomagają w walce z trądzikiem i pryszczami.
- Naturalnie nawilżą skórę.
- Delikatnie złuszczają naskórek.
- Wyrównują pH skóry.
- Idealne do skóry nadwrażliwej.
Przebieg procesu produkcji
Gąbka Konjac wykonana jest w 100% z naturalnych składników. Korzeń mielony jest na mąkę, którą miesza się z wodą, a następnie poddaje się obróbce termicznej.
Dzięki swoim właściwością i zdolnością do chłonięcia wody, gąbki Konjac są uważane za bardziej efektywne niż normalne myjki, a nawet gąbki morskie!
- Umieść ją w ciepłej wodzie przez 3-5 min aby zmiękła.
- Delikatnie masuj twarz lub ciało kolistym ruchem.
- Po użyciu opłucz, wyciśnij (ale nie wyżynaj).
- Powieś w dobrze wentylowanym miejscu do całkowitego wyschnięcia.
Uwaga. Produkt jest wykonany w naturalnych włókien roślinnych, jeżeli zauważysz ślady zużycia wymień na nowy. Roślina Konjac pochodzi z Azji i można ją znaleźć naturalnie rosnącą na bardzo dużych wysokościach.
Roślina w 97% składa się z wody, jest bogata w substancji mineralne. W Polsce roślina ta znana jest również pod nazwą dziwadło. Bulwa po odpowiednim przygotowaniu jest jadalna.