Mięta

Mięta dorasta do wysokości 90cm. Tworzy wzniesioną, rozgałęziając się łodygę. Liście o nierównych ząbkach na brzegach są zielone lub zielono-czerwone. Kwiaty są drobne, fioletowe.

Działanie i zastosowanie:

Zawarty w mięcie menthol działa silnie bakteriobójczo, a lekko przeciwbólowo. Ziele mięty pobudza wydzielanie soków trawiennych, poprawia apetyt i obniża ciśnienie krwi. Mięta ma szerokie zastosowanie w kuchni. Świetnie nadaje się do sporządzania odświerzających napojów i koktajli. Dodajemy jej do past serowych, sałatek z surowych owoców i warzyw. Pasuje do baraniny. Dobrze ją mieszać z takimi ziołami jak cząber czy szałwia.

Pochodzi z Chin

Mięta w formie naparu lub olejku:

  • ma właściwości przeciwskurczowe
  • ułatwia trawienie i przyswajanie pokarmów
  • łagodzi nieżyt górnych dróg oddechowych
  • łagodzi stan zapalny błony śluzowej jamy ustnej
  • łagodzi objawy zapalenia zatok, przeziębienia i grypy
  • łagodzi migrenowe bóle głowy
  • ma działanie przeciwświądowe, miejscowo znieczulające i przeciwzapalne
  • ma działanie antywirusowe i antybakteryjne
  • pomaga pozbyć się łupieżu.

Mięta pieprzowa znalazła zastosowanie także w kosmetyce. Ze względu na sporą zwartość mentolu wchodzi w skład past do czyszczenia zębów oraz płynów do płukania jamy ustnej.

Olejek i mentol stosowane zewnętrznie mogą wywołać u osób nadwrażliwych pokrzywkę, świąd i przekrwienie skóry.

Miętę pieprzową można stosować także w celu pielęgnacji włosów. Wystarczy dodać kilka kropli olejku z tej rośliny do butelki szamponu do włosów, by pozbyć się uporczywego łupieżu. Natomiast olejek wmasowany bezpośrednio w skórę głowy przyspiesza wzrost włosów.

Mięta pieprzowa dla sportowców

Olejek z mięty pieprzowej poprawia wydolność organizmu. Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Mohaghegh Ardabili w Iranie. Badacze sprawdzili, jak codzienna konsumpcja wody z dodatkiem olejku z mięty pieprzowej (0,05 ml) wpływa na sportowców.

W toku badań okazało się, że mężczyźni, którzy przez 10 dni spożywali miętowy suplement, uzyskali znacznie lepsze wyniki testów spirometrycznych. Nastąpiło także obniżenie tętna spoczynkowego i ciśnienia krwi. Badani zgłaszali też mniejsze zmęczenie i lepsze samopoczucie. Co ciekawe wydolność organizmu poprawiają także inhalacje z mięty. W Journal of Sport and Exercise Psychology opublikowano badanie, z którego wynika, że osoby, które wąchały papierek nasączony olejkiem z mięty pieprzowej, biegały szybciej niż osoby bez miętowego dopalacza. Zdaniem badaczy mięta przyczynia się do rozluźnienia mięśni gładkich i rozszerzenia oskrzeli. Dzięki temu organizm jest lepiej wentylowany, co zwiększa jego wydolność.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby jako pierwszy otrzymywać informacje o promocjach i nowościach.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.