Ponad 500 tysiecy głosów za zwiększeniem praw zwierząt

Zakaz trzymania psów na łańcuchach i obowiązek kastracji. Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt trafił do Sejmu

Wykaz osób, które popierają obywatelski projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, trafił do Sejmu. W ostatnich dniach trwała mobilizacja, która przyniosła efekty. Organizacje prozwierzęce miały czas do 24 września na zebranie 100 tys. podpisów. Udało się ich zgromadzić ponad pięć razy więcej!!!

  1. Organizacje prozwierzęce zebrały ponad 500 tys. podpisów poparcia dla obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt
  2. Inicjatorami obywatelskiego projektu nowelizacji Ustawy o ochronie zwierząt są OTOZ Animals, Fundacja VIVA, Fundacja MONDO CANE oraz Akcja Demokracja
  3. Proponowane zmiany zakładają m.in. zakaz stosowania łańcuchów, zmiany zapisów, które określają przesłanki oznaczające znęcanie się nad zwierzętami, zakaz chowu zwierząt futerkowych na futra, zakaz używania fajerwerków hukowych, jak również obowiązkowe kastracje i sterylizacje zwierząt niehodowlanych

Inicjatywa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem

W dobie cyfryzacji wiele działań przeniosło się do internetu, jednak w przypadku tej inicjatywy konieczne było osobiste zaangażowanie. Aby złożyć podpis pod projektem, należało odwiedzić jedno z wyznaczonych miejsc, których listę można znaleźć na stronie prawadlazwierzat.pl. Do 10 września udało się zebrać 52 proc. wymaganej liczby podpisów. Pomimo że na dwa tygodnie przed końcem akcji brakowało jeszcze ok. 100 tys. podpisów, ostatecznie udało się ich zebrać ponad pięć razy więcej, niż było to konieczne, czyli 534 077 tys.

Pomoc dla zwierząt coraz bliżej

Projekt zmian w ustawie jest owocem współpracy takich organizacji jak Fundacje Mondo Cane, OTOZ Animals, "Viva!" i Akcja Demokracja, przewiduje szereg istotnych zmian mających na celu poprawę losu zwierząt w Polsce. Obejmują one m.in. zakaz trzymania psów na łańcuchach, obowiązek chipowania zwierząt domowych, a także wprowadzenie zakazu przesyłania żywych zwierząt pocztą czy kurierem. Projekt zakłada również kastracje i sterylizacje zwierząt niehodowlanych oraz zwiększenie kar za znęcanie się nad zwierzętami.

Jednym z najbardziej dyskutowanych punktów jest całkowity zakaz chowu zwierząt futerkowych na futra, co ma na celu eliminację praktyk prowadzących do cierpień fizycznych i behawioralnych żywych stworzeń. Wprowadzenie podobnych regulacji w innych krajach Europy pokazuje, że Polska ma szansę dołączyć do grona państw stawiających na humanitarne traktowanie zwierząt.

Projekt ustawy nie ogranicza się jedynie do bezpośredniej ochrony zwierząt, ale również proponuje zmiany w innych obszarach prawa, takich jak ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz przepisy podatkowe dotyczące komercyjnej hodowli zwierząt domowych.

Czas na zmiany

Marszałek Sejmu ma 14 dni, aby stwierdzić, czy w projekcie nie zaszły żadne zmiany, odkąd organizacje przedstawiły go trzy miesiące temu. Sejm natomiast w ciągu trzech miesięcy musi rozpocząć procedowanie tego projektu. Następnie wszystko będzie w rękach posłów, senatorów, a ostatecznie prezydenta.

Oliwia Stępień, onet.pl

Kasia Pestell
Kasia Pestell
Twórczyni kategorii ogród, zapalona miłośniczka roślin i kotów
Dzień Drzewa
Najnowsze artykuły
Dlaczego warto używać peelingów do skóry głowy?
31 Mar
Dlaczego warto używać peelingów do skóry głowy?
Jeżeli chociaż trochę interesujesz się świadomą pielęgnacją włosów, to na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważne jest regularne wykonywanie peelingu. Niestety, nawet najlepiej dopasowany szampon, czy rewelacyjna odżywka, nie zapewnią Twoim kosmykom pełni zdrowia i fantastycznego wyglądu. Regularne złuszczanie martwego naskórka to podstawa, z której nie należy, a nawet — nie wolno rezygnować!
czytaj dalej...
Czy warto korzystać z jednorazowych pieluszek bambusowych?
27 Mar
Czy warto korzystać z jednorazowych pieluszek bambusowych?
Jesteś młodą mamą? A może dopiero czekasz na swojego potomka i kompletujesz dla niego wszystkie, niezbędne produkty oraz akcesoria? Bez względu na odpowiedź, powinnaś zainteresować się tematem pieluszek bambusowych.
czytaj dalej...
Czarne wilki w Polsce
24 Mar
Czarne wilki w Polsce
Szary wilk (canis lupus) to jeden z niezwykle popularnych gatunków drapieżnych ssaków z rodziny psowatych. Najczęściej spotykany w lasach, ale i na terenach równin i bagien. Jeszcze kilkanaście lat temu ten gatunek występował na naszych terenach bardzo powszechnie. Teraz szacuje się, że jest około 3,5 tys. drapieżników. Ujrzenie ich na własne oczy bywa bardzo trudne, szczególnie że tym zwierzętom najbliższe jest życie w ukryciu i z daleka od ludzi.
czytaj dalej...

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby jako pierwszy otrzymywać informacje o promocjach i nowościach.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.