Wszystko co związane z pszczołami zawsze miło mi się kojarzy 😊spokój pszczelarza, zapach miodu, pracowitość tych maleńkich stworzeń. Bez tych wysokorozwiniętych owadów nie byłoby Nas – ludzi. Nie byłoby także kwitnących roślin, które w procesie ewolucji właśnie do pszczół się dostosowały wabiąc je wonią i kolorami kwiatów.
Istoty te żyły na Ziemi wraz z dinozaurami (110mln lat temu). Pra-pszczoły możemy zobaczyć w skamielinach i bursztynach z epoki dolnej kredy. Od tego czasu pszczoły przetrwały wszystkie kataklizmy, jakie nawiedziły nasza Planetę. Czy przetrwają działania człowieka? Nie wiem. Pewne jest natomiast, że my nie przetrwamy bez nich. Może zatem warto coni więcej o nich się dowiedzieć… ZAPRASZAM
Ciekawostki
- Pszczoły komunikują się ze sobą poprzez ruchy ciała, często nazywane tańcem lub tanecznym machaniem.
- Skrzydełka poruszają się średnio 200 razy na sekundę! Najszybsze ruch to 440 razy na sekundę, zatem mówimy o zjawisku absolutnie nie widocznym dla ludzkiego oka, za to słyszalnym dla naszego ucha 😊
- Zwierzątka te potrafią wyczuć zapach kwiatu z odległości 1 km.
- Są inteligentne – mają zdolność zapamiętywania i uczenia się, odróżniają np. ludzkie twarze.
- Pszczoła to jedno z najwyższych form wśród owadów – są zorientowane społecznie, w rodzinach pszczelich obowiązki rozdzielone są równo, owady dbają o siebie nawzajem, porozumiewają za pomocą ruchu i feromonów.
- Zimą pszczoły nie zasypiają, są aktywne tworząc kłąb w dolnej części ula by zapewnić sobie nawzajem ciepło. Otulają się w sposób podobny do arktycznych pingwinów tzn. osobniki już zziębnięte z zewnątrz kłębu wpuszczane są do środka by się ogrzać.
- Jedna pszczoła pracuje od świtu do zmierzch na terenie około 12 hektarów poruszając się z prędkością do 24km/godzinę.
- Pszczela Rodzina by zebrać 1 kg miodu zbiera nektar z 4 mln kwiatów i przelatuje dystans 200 tys. km.
- Jedna łyżeczka miodu to praca 10 pszczół przez całe ich życie.
...
Ach! – i jeszcze jedna ciekawostką – wśród pszczół istnieją albinosy, które charakteryzują się białymi oczami 😊
Królowa może być tylko jedna
Larwa, która ma zostać królową od samego początku jest żywiona inaczej. Karmiona mleczkiem pszczelim jako jedyna będzie w stanie się rozmnażać. Dorosła królowa prawie nigdy nie opuszcza ula i nic dziwnego, skoro dziennie znosi do 2000 jaj 😉Trutnie łączą się w parę z królową w trakcie lotu weselnego, po zapłodnieniu są wyrzucane z ula i umierają.
Królowa używa swojego żądła tylko w momencie walki o tron ze swoja przeciwniczką. Zwyciężczyni (najczęściej młoda królowa) zostaje w ulu, a ustępująca władczyni przenosi się w inne miejsce z połową swojego dworu.
Wymiar przyrodniczy i ekologiczny
W naszym kraju żyje około 500 gatunków pszczół. Większość z nich to nie najbardziej znane pszczoły miodne, jednak wszystkie są zapylaczami, a to zapylanie kwiatów jest głównym dobrem, które otrzymujemy od tych owadów
Prawie 85% roślin hodowanych na świecie do swojego przetrwania potrzebuje zapylaczy.
Istnieją dwa regiony w Chinach, gdzie pszczoły wyginęły. Ludzie wykonują mrówczą, a w zasadzie pszczelą pracę zapylając kwiaty małymi pędzelkami. Plony mimo to są bardzo niskie. W Europie najgorsza sytuacja jest tam, gdzie istnieję tzw. „wysokorozwinięte” rolnictwo pełne pestycydów, sztucznych nawozów i chemicznych oprysków. W Niemczech pszczoły są pod ochroną – za szkodzenie im grozi kara od 5 do 65 tysięcy Euro!
W Polsce dzięki tradycjom bartnictwa i pszczelarstwa oraz rozległym naturalnym areałom leśnym – pszczoły mają się dobrze 😊. Szanujemy naszych sprzymierzeńców, co nie oznacza, że nie moglibyśmy im jeszcze bardziej pomóc.
Dobrze jest zakładać pasieki blisko lasów – wtedy pszczoły są dużo zdrowsze. Nie kośmy kwitnących łąk, sadźmy jak najwięcej kwiatów. Zakładajmy pasieki w dostatecznych odległościach od siebie by nie przenosiły się choroby wirusowe. Dla pszczół niemiododajnych np. pszczół murarek zakładajmy hotele dla owadów. Dbajmy o czyste powietrze i ogrody bez pestycydów. To niewielka praca w porównaniu z naszymi uwijającymi się non-stop przyjaciółkami 😊.
Zobacz również: Cudowne istoty pszczoły